FS650R08A4P2
HybridPACK™ DC6i 750V, 650A sixpack automotive qualified IGBT module
ea.
in stock
Content could not be loaded
FS650R08A4P2
FS650R08A4P2
ea.
Product details
OPN
FS650R08A4P2BPSA1
Product Status active and preferred
Infineon Package AG-HDC6I-7511
Package Name N/A
Packing Size 16
Packing Type TRAY
Moisture Level NA
Moisture Packing NON DRY
Lead-free No
Halogen Free No
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
Infineon Package AG-HDC6I-7511
Package Name -
Packing Size 16
Packing Type TRAY
Moisture Level NA
RoHS Compliant
in stock
This power module complements the benchmark EDT2 IGBT generation with Direct Cooled Base Plate with Ribbon Bonds, NTC temperature sensor and PressFIT contact technology for up to 500V DC and 400 Arms capability enabling inverter designs around 100kW power range*.
Features
  • ElectricalBlocking voltage 750V
  • Ic nom: 650A
  • Tvj op = 150°C
  • Operation Temperature Tvj op = 175°C
  • The range of 10kHz switching frequencies
  • 2.5kV AC 1min @ 50Hz